Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

II. polrok

Zo života základnej školy

Naši žiaci s  predlžujúcimi sa dňami a príchodom teplejšieho počasia trávia síce viac času na čerstvom vzduchu, ale nezaháľali ani v škole. Desiati sa nebáli vyskúšať si svoje vedomosti v matematickej súťaži Klokan, kde sa najlepšie z nich umiestnila druháčka Emka Cachovanová. Tá sa dostala aj medzi 20% najúspešnejších riešiteľov v rámci celého Slovenska. Gratulujeme! Žiaci sa v ŠKD a na hodinách výtvarnej výchovy zapojili aj do niekoľkých výtvarných súťaží. Jednu z nich vyhlásil SPP na témy: Moje obľúbené zvieratko, Krajina drakov, Janko Hraško. Naše deti vytvorili vydarené práce aj na tému Rodina. Chceme pochváliť tretiaka Jakubka Vážana, ktorý bol ocenený za návrh na žiacku knižku. Stvárnil náš prekrásny Bojnický zámok.

3.4.2017: Hviezdoslavov Kubín

V školskom kole si zmerali svoje sily milovníci recitovania. Súťažili žiaci 2. – 4. ročníka, prváci povzbudzovali a zbierali skúsenosti. Víťazstvo štvrtáka Riška Suchoňa v prednese prózy nebolo žiadnym prekvapením. Spolu sním sa z prvého miesta tešila aj jeho spolužiačka Lili Líšková. Druhé miesto obsadila Emka Králiková a tretie Lukáško Žember obaja z druhej triedy. V poézii si svojim precíteným prejavom vybojoval prvé miesto druhák Ľuboško Bielik. Na ďalšom mieste skončila Emilly Lehocká z tretej triedy. Keďže súťažiacich v prednese poézie bolo ako šafránu, tretie miesto sme neudelili. Víťazom blahoželáme!

5.4.2017: zápis do prvého ročníka

Pár dní pred zápisom už tradične navštevujú prvákov naši malí kamaráti - predškoláci, aby uvideli ozajstnú školu i triedu, v ktorej sa budú zakrátko učiť. Na samotný zápis prišli v sprievode svojich rodičov do tej istej triedy. Prišlo ich 12 a nikto sa nebál. Ukázali nám naopak akí sú šikovní, múdri, smelí. Poznali rozprávky, farby, geometrické tvary, čísla i niektoré písmená. Našli sa medzi nimi výborní speváci, recitátori i rozprávači. Potešili sme ich pamätným listom a malým darčekom. Už sa na nich veľmi tešíme.

7.4.2017: Deň narcisov

„Prečo je tento žltý kvietok, symbolom choroby dospelých i dietok?

Pár drobných zaň dať môžeme, onkologickým pacientom tak pomôžeme.“

11.4.2017: návšteva knižnice

Nám už dobre známy p. Mrkvička si tentokrát pre nás pripravil rozprávanie z knihy Astrid Lindgrenovej „Deti z Bullerbynu“. Nechýbala dramatizácia príbehu, výrazná mimika, gestikulácia i častá zmena výšky a farby hlasu. Bol to pre nás silný umelecký zážitok. Aj deti zapojil do deja, spolu ho kreatívne dotvárali a vystupovali v ňom. A hlavne – bolo veselo!

21.4.2017: Deň Zeme

Tento významný deň sme si pripomenuli zbieraním odpadkov na školskom dvore, v okolí školy, kreslením na asfalt, vypracovaním listov z enviromentálnej výchovy, výtvarnými prácami na hod. Vv, Pv či v ŠKD,  prezeraním projektov a materiálov na internete. P.učiteľka Gatialová si pripravila pre našich žiakov prezentáciu o Zemi. Sama predstavovala našu planétu oblečená do jej základných farieb. Ústami Zeme prosila deti o pomoc. Tie boli dojaté a určite teraz i v budúcnosti urobia všetko pre záchranu našej modrej planéty.

2.5.2017: dopravná výchova

„Vždy, keď červená svieti, na chodníku stojte, deti!

Až keď zelený panáčik naskočí, smelo môžete na cestu vykročiť.“

Spoločnosť p. Lenky Bogárovej z Horných Salíb pripravila pre naše deti výuku dopravnej výchovy. Kvôli nepriaznivému počasiu nachystali zmenšené dopravné ihrisko v telocvični školy. Deti si po triedach názorne ukázali ako sa majú správať na komunikáciách chodci. Tiež si vyskúšali jazdu na kolobežkách, autíčkach a bicykloch. Dbali na bezpečnosť a predpisy. Všímali si semafory a dopravné značky. Dostali pochvalu za šikovnosť a disciplínu.

7.5.2017: Deň matiek

„Kto mi nikdy neodmietne pomoc, či je deň a či hlboká polnoc.

Kto mi moje slzy vždy osuší, keď ma bolí na tele či v duši.“

36 žiakov našej ZŠ nacvičilo pre svoje mamičky kultúrny program plný piesní, básní, vinšov i netradičných scénok. Najväčší úspech zožali tretiačky Paulínka s Natashkou alias Cuky a Luky. Zo sály sa ozýval neutíchajúci smiech a potlesk. Zopár odvážnych chlapcov sa nehanbilo „baletiť“ v bielych sukničkách a tiež priniesli mamkám dobrú náladu. A už tradične s citom zaspievané piesne plné teplých slov a lásky len umocnili sviatočnú atmosféru.

10.5.2017: divadelné predstavenie v Prievidzi

Tanečný súbor Xoana pripravil pre deti muzikálové predstavenie Palculienka na motívy známej rozprávky. Maličké dievčatko zažilo veľa dobrodružstiev a stretnutí s chrobáčikmi, myškou, dážďovkami, pavúkmi, krtkom či motýľmi. Hlavná predstaviteľka krásne spievala, hrala i tancovala a pritom bola vo veku našich žiakov. Všetci účinkujúci podali neuveriteľné výkony a celé predstavenie bolo prekrásne, farebné a veľmi zaujímavé.

15.5. – 19.5.2017: pobyt v škole prírody

37 žiakov našej ZŠ strávilo slnečný týždeň na Kysuciach v penzióne Gajúz pod masívom Veľkej Rače  v nádhernej dedinke Oščadnica. Spolu s tromi vyučujúcimi navštívili skanzen vo Vychylovke, kde sa odviezli vláčikom Kysucko – Oravskej lesnej železnice. Absolvovali turistickú vychádzku na Kalváriu v Oščadnici a cestou domov navštívili planetárium v Kysuckom Novom Meste. Okrem toho využívali krytý bazén v penzióne a preliezačky v jeho okolí. Deti s láskou spomínajú na tri animátorky, Tinu, Maňu a Kačenu, ktoré sa starali o ich kultúrne a športové vyžitie v popoludňajších hodinách. Podľa záujmov boli rozdelení na tri skupiny: Prefíkaní lišiaci, Strážcovia z Hollywoodu a Gajúzania. Bol to náročný týždeň síce bez rodičov, ale zato bohatý na zážitky.

23.5.2017: Slávik Slovenska

Školské kolo speváckej súťaže, v ktorej súťažili žiaci 1.- 4. ročníka v dvoch kategóriách.

I. kategória                                                                

1. miesto: Emka Králiková; 2. miesto: Janka Lipovská, Samko Šulgan; 3. miesto: Nelka Zámečníková, Samko Michalovič         

II. kategória      

1. miesto: Natashka Mušíková, Sofka Homolová; 2. miesto: Paulínka Čertíková, Saška Sidorová; 3. miesto: Tamarka Vavrová                       

Teší nás, že máme tak veľa talentovaných dievčat, ale nájdu sa aj chlapci.

30.5.2017: planetárium

Povieme si, že nič nové pod slnkom, že predsa už naše deti vo hvezdárni boli. Áno, ale v mobilnom planetáriu nie! To prišlo priamo na náš školský dvor. Prváci a druháci si pozreli rozprávku o Mesiaci a jeho ceste za Slnkom. Na svojej púti stretol pannu s klasmi, plávajúce ryby, strelca s lukom, vodnára, raka. Utekal pred rozzúreným býkom, pričom mu pomohli dvojičky. Nakoniec stretol Slnko v sprievode mocného leva. Takouto hravou formou sa deti oboznámili  so zverokruhmi. Staršie deti sa naučili niečo o planétach slnečnej sústavy, zapamätali si niektoré číselné údaje a zaujímavosti. Hoci pod touto kupolou bolo teplo a zem bola tvrdá, vôbec nám to nevadilo a prežili sme výnimočný deň.

1.6.2017: školský výlet

Naša cesta spoznávania Slovenska viedla v tomto školskom roku na sever. Vybrali sme sa obdivovať krásy Žiliny. A nielen to. Navštívili sme aj tamojšie bábkové divadlo. Predstavenie sa deťom veľmi páčilo, lebo bolo moderné, zábavné a pritom aj poučné. Pokračovali sme do  Rajeckých Teplíc, kde sme si prezreli kúpeľný park a  jazierka s kačkami, rybami, labuťami. Poslednou zastávkou bola Rajecká Lesná so svojim známym dreveným betlehemom. 8 m dlhé a 6 rokov vytvárané majstrovské dielo mnohým deťom, a nielen im, doslova vyrazilo dych. „To je krása! Pozrite, tu sa pasú ovečky! Aha, tam je náš Bojnický zámok!“ Celé Slovensko ako na dlani! Tak ako sa patrí, deti minuli celé vreckové na suveníry. A ďalší vydarený výlet je za nami...

9.6.2017: Deň polície

Práca policajtov, vojakov, hasičov či záchranárov je dôležitá, nebezpečná a pre deti veľmi pútavá . Na prievidzskom letisku si naši žiaci obzreli hasičské aj policajné autá, obdivovali vycvičených psíkov, pozorovali prácu zdravotníkov, vyskúšali si oživovanie. Nízko nad hlavami nám predvádzali svoje kúsky piloti lietadiel i vrtuľníkov. Prenikavé zvuky sirén vystrašili pár našich malých dievčat a tie staršie boli zase smutné, že nestretli obľúbeného herca Dana Heribana. No, čo už! Aj tak to bol krásny a zaujímavý deň plný zážitkov a slniečka.

19.6. – 23.6.2017: plavecký výcvik

V tomto školskom roku sa výcviku plávania na ZŠ Sama Chalupku v Prievidzi zúčastnili len žiaci 3. a 4. ročníka v počte 15. Plavci sa zdokonalili v rôznych štýloch. Neplavcov nebolo veľa, ale boli odvážni a usilovní, lebo sa za päť dní naučili plávať. Všetci prešli záverečnými skúškami a pani trénerky ich pochválili. Na pamiatku dostali mokré vysvedčenia.

27.6.2017: návšteva knižnice

Tentokrát nám pani knihovníčka Lenka ukázala detské oddelenie knižnice v Bojniciach, vysvetlila usporiadanie kníh a ich rozdelenie. Deti oboznámila  s niekoľkými zaujímavými dielami. A tak sa dozvedeli prečo najprv chcela žirafa 7 hláv a prečo sa ich potom chcela zbaviť, rozlúštili popletenú básničku a vymýšľali, akým spôsobom by mohla škola zmiznúť. Vedeli odpovedať na všetky otázky, poznali rozprávkové postavy, rozumeli literárnym pojmom aj cudzím slovám či archaizmom. Dostali drobné darčeky, ale hlavne veľkú pochvalu za šikovnosť.

28.6.2017: didaktické hry

Pár dní pred prázdninami navštívili naši žiaci prievidzský lesopark, kde si opiekli špekačky, zahrali sa hry a vyšantili na detskom ihrisku. Pešou chôdzou v teréne si upevňovali svoju kondíciu.

30.6.2017: rozlúčka so štvrtákmi

Kristínka, Lili, Mirka, Paťka, Paľko, Riško, Sofka, Tamarka! Štyri roky, počas ktorých sme sa denne stretávali, pracovali, rozprávali, smiali, uplynuli ako voda. Musíme sa rozlúčiť. Rozlúčiť sa však neznamená zabudnúť!

„Nech sa Vám darí v novej škole, deti!

Nech od Vás zdravie a šťastie nikdy neodletí“!

Vyhodnotenie: 

Počet žiakov 51,prospelo 51, čo je 100%. 

počet vyznamenaných žiakov: 45

počet žiakov so samými jednotkami: 29

prospeli veľmi dobre: 4

prospeli: 2

pochvaly triednym učiteľom: 13

pochvaly riaditeľom školy: 4 

Títo žiaci obdržali knižné odmeny: 1.ročník: Silvia Brániková; 2.ročník: Lukáš Žember;  3. ročník: Michal Hrdý;  4.ročník: Richard Suchoň

Vecné odmeny dostali ďalší dvaja najlepší žiaci v každej triede: 1.ročník: Janka Lipovská a Vivien Minichová; 2.ročník: Tomáš Mikula a Jakub Perniš; 3.ročník: Paulínka Čertíková a Adam Adámik; 4.ročník: Kristínka Minichová a Tamarka Vavrová

Správanie žiakov bolo v súlade so školským poriadkom.

V 2. polroku vymeškali žiaci 1148 hodín, čo je na 1 žiaka 22,5 hod. Pokarhanie riaditeľkou školy za neplnenie si školských povinností dostal jeden žiak.

 

Mgr. Monika Škrabanová, riaditeľka základnej školy


 

Zo života základnej školy

Po Vianociach sa naši žiaci pustili s chuťou do práce, aby čo najlepšie zvládli polročné previerky a testy. Vedeli, že odmenou im budú nielen nové vedomosti, ale aj výborné vysvedčenie. Všetci žiaci ZŠ v 1. polroku školského  roka 2016/2017 zvládli predpísané učivo a prospeli. Popri tom sa stihli venovať záujmovým krúžkom, hudbe, tancu, športovať či zapájať sa do rôznych súťaží.

Tie výtvarné sú medzi deťmi veľmi obľúbené. Vydarené práce posielame na posúdenie porote a tá už neraz ocenila aj žiakov z našej školy.  Žiaci v ŠKD i na hodinách výtvarnej výchovy  napríklad  navrhovali námety na obálku žiackej knižky. Príroda okolo nás bola ďalšou, veľmi vďačnou, témou pre naše deti.  K 80. narodeninám  Tomáša Janovica si naši žiaci čítaním pripomenuli známe diela tohto významného slovenského spisovateľa pre deti a mládež a výtvarne ich spracovali. Jeho „Rozprávkové varechy“ pod šikovnými prstami našich detí znova ožili.

„Všetkovedko“ je vedomostná súťaž, do ktorej sa môžu prihlásiť žiaci 1. – 4. ročníka, ktorí majú záujem súťažiť a otestovať  svoje schopnosti v oblasti matematiky, slovenského jazyka, vlastivedy, prírodovedy a iných vied. Najlepšie obstál a Všedkovedkom školy sa stal tretiak Miško Hrdý, ktorý sa umiestnil na krásnom 35. mieste v rámci celého Slovenska a tým patrí medzi 20% najúspešnejších žiakov v republike vo svojej kategórii. Veľmi dobre sa darilo aj Ľuboškovi Bielikovi či Emilly Lehockej.

Naši žiaci vedia aj pekne recitovať, sú schopní naučiť sa aj dlhšie a náročnejšie texty povestí. V školskom kole súťaže Šaliansky Maťko sa našlo viac adeptov na víťazné priečky. Najviac sa nám páčil výrazný prednes  štvrtáčky Mirky Škandíkovej a precítený prejav tretiačky Natashy Mušákovej.  Na 2.mieste sa umiestnil Filipko Martinec z 2. triedy a Emilly Lehocká z 3. triedy. Bronzovú medailu si odniesli až traja žiaci, všetko chlapci, tretiaci Miško Hrdý a Jakubko Vážan spolu s druhákom Ľuboškom Bielikom. Malí prváci pozorne počúvali povesti o hradoch, zámkoch, kráľoch, zbojníkoch a na budúci rok nás určite mnohí milo prekvapia.

Podobná súťaž je aj v prednese anglického textu. Volá sa Jazykový kvet a ide o prednes poézie, prózy a drámy, do ktorej sa zapojili traja naši štvrtáci: Sofka Homolová, Lili Líšková a Riško Suchoň. Pod vedením p. uč. Gatialovej sa svedomito pripravovali  a v Trenčíne pred 8 člennou porotou podali výborné výkony. Nepostúpili ďalej, pretože konkurencia z jazykových aj bilingválnych škôl bola veľmi silná. Nevadí, ale zažili atmosféru veľkej súťaže a získali cenné skúsenosti.

19.1.2017: ľudový koncert

Naše deti sa veľmi radi smejú a zabávajú. S pánom Dufekom z Očovej im bolo nielen veselo, ale naučili sa poznávať mnohé ľudové hudobné nástroje. Spolu si zaspievali, zatancovali a zahrali sa na zbojníkov. Pre väčšinu detí bolo zážitkom vidieť statného chlapa v kroji s hlasom ako zvon a schopnosťou hrať na fujare, píšťalke, flaute, husliach či harmonike.

31.1.2017: maškarný ples

Každý z nás čaká za dobre vykonanú prácu odmenu. Naše deti nie sú výnimkou. Za usilovnú polročnú prácu sme im pripravili odmenu v podobe maškarného plesu. Na túto príležitosť  pribehla do školy mačka Natasha s myškou Emkou, priletela lienka Lenka, prišiel nás rozosmiať šašo v podaní Paťky. Z ďalekých krajín docestovala indiánka Sonička, i pricválala kovbojka Emmka. Malá pirátka Nelka spolu s námorníkom Miškom sa priplavili loďou z Čierneho mora.  Krásna gejša Saška z Japonska merala asi najdlhšiu cestu. Mirka ako Pipi dlhá pančucha bola na nerozoznanie od tej knižnej. O občerstvenie sa postarala čašníčka Paulínka. Bolo veselo. Masky sa zabávali, spievali a tancovali. Kto vyhral? Všetci! Cien bolo dosť pre každého, preto boli všetci spokojní.

14.2.2017: Valentín v škole

„Toto srdiečko venujem Nelke, lebo je moja najlepšia kamarátka a mám ju veľmi rada“. Takéto vyznania si venovali deti  na sviatok sv. Valentína. Vlastnoručne vyrobené a krásne vyzdobené papierové srdiečka symbolizovali priateľstvo, náklonnosť a sympatie. Aj nám dospelým sa z nich ušlo. Tešíme sa z toho. Naše deti majú úprimné srdiečka, v ktorých je veľa lásky.

16.3.2017: nočné čítanie

A je tu opäť marec a s ním aj obľúbená strašiškola. Tento rok  s prívlastkom „potterovská“. Tak ako filmový Harry Potter bojuje so zlom, tak aj naše deti rozdelené do štyroch skupín, pod vedením svojich „prefektov“, plnili úlohy odvahy a šikovnosti.

Chrabromyl odvážne bojuje.

Bystrohlav je múdry, všetko vie.

Slizolín šikovný, klzký ako had.

Bifľomor sa učí rád.

Získavali indície, ktoré im pomohli odkliať a zachrániť školu i vyslobodiť pani riaditeľku. Popri tom sa zabávali v telocvični hrou „duchobal“, zatancovali si na pyžamovej párty a trošku si oddýchli pri počúvaní strašidelných príbehov v podaní našich hostí. Najväčšie čaro malo pre nich spanie v škole i keď na tvrdej zemi.  Nikto sa nebál, všetkým sa veľmi páčilo a už dnes sa tešia na budúcu strašiškolu.

„My, smelé deti sa duchov nebojíme

a našu opatovskú školu si zachránime.“

 

Mgr. Monika Škrabanová, riaditeľka základnej školy

 


 

Opatovce nad Nitrou

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

webygroup

Úvodná stránka