Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

II. polrok

Zo života základnej školy

Ani sme sa nenazdali a opäť prišlo leto. Teplé, voňajúce prázdninami. Leto patrí deťom, aby si oddýchli od učenia a načerpali nové sily.

Vráťme sa však o pár týždňov dozadu, kedy sa o slovo v prírode hlásila jar a deti sa tešili na svoju obľúbenú strašiškolu.

17.3.2016: strašiškola

Nezabudnuteľná akcia pre všetkých žiakov. Deti prišli do školy v strašidelných maskách /aj pani učiteľky/. Najprv si vypočuli smiešne rozprávky či strach naháňajúce príbehy z úst našich milých hostí. V telocvični sme si zahrali „okobal“. Deti sa veľmi tešili na hľadanie  pani riaditeľky, ktorú nám temné bytosti uniesli von do noci. V súťaži pre nebojácnych „faktor strachu“ so zaviazanými očami chutnali a hádali, čo jedia. Na maškarnom plese sa nám masky predstavili a tie najstrašnejšie si odniesli domov ocenenie. Pyžamová párty bola zase módnou prehliadkou nočných úborov, na ktorej sa deti  do vôle vytancovali. Rozprávka na dobrú noc všetkých upokojila a spanie v triedach na zemi v spacákoch potom prebehlo bez problémov. Nikto si na mamku ani nespomenul.

8.4.2016: divadelné predstavenie v Prievidzi

Na prehliadke amatérskych divadelných súborov sme si pozreli rozprávku Pom – pom. Išlo o príbeh školáčky a jej veselých kamarátov mopov. Precestovali celý svet a zažili veľa dobrodružstiev. Predstavenie bolo veselé i zaujímavé a našim deťom sa páčilo.

11.4.2016: návšteva predškolákov

Pár dní pred zápisom už tradične navštevujú prvákov naši malí kamaráti - predškoláci, aby uvideli ozajstnú školu i triedu, v ktorej sa budú zakrátko učiť. Prišlo ich veru hodne, skoro sa do prváckych lavíc ani nezmestili. Ukázali  nám, že sú smelí a všeličo už vedia. Prváci im prečítali zo šlabikára a pochválili sa svojim pekným písmom v zošitoch. Spolu sa hrali, kreslili si, spievali. Deti oboch škôl si nakoniec vymenili drobné darčeky.

13.4.2016: zápis žiakov do 1. ročníka ZŠ

Rozprávka je detskému srdiečku veľmi blízka. I keď sú to už iné rozprávky na ktorých sme vyrastali my, víťazstvo dobra zostáva zachované. Pani riaditeľka a učiteľky ZŠ privítali deti v rozprávkovej triede. Tie sa razom ocitli vo svete fantázie, prechádzali  z rozprávky do rozprávky a postupne plnili požadované úlohy: poznávanie  farieb, geometrických tvarov, čísel, niektorých písmen, zvierat...Vyskúšali si sedenie v naozajstnej lavici, ukázali  svoje spevácke, recitačné a výtvarné schopnosti i šikovnosť pri práci s interaktívnou tabuľou. Za svoju snahu boli odmenení darčekmi a pamätným listom. A koľko ich vlastne prišlo? Tento rok sme zapísali až 19 detí!  V budúcom školskom roku by malo navštevovať  1. triedu 17 prváčikov. Dávno sme veru nemali v triede toľko žiakov! Veľmi sa tešíme!

15.4.2016: Deň Zeme

O pár dní skôr ako po iné roky sme si pripomenuli tento významný deň zbieraním odpadkov na školskom dvore, v okolí školy, kreslením na asfalt, vypracovaním PL z enviromentálnej výchovy, výtvarnými prácami na hod. Vv, Pv či v ŠKD, výrobou plagátov, prezeraním projektov a materiálov na internete... 38 našich žiakov sa nachádzalo v tomto období v lone krásnej kysuckej prírody, ktorú na vlastné oči spoznávali, obdivovali a učili sa ju chrániť. Rôznymi ekohrami a súťažami si pripomenuli sviatok našej Zeme.

15.4.2016: Deň narcisov

Pripnutím žltého kvietku vysielame onkologickým pacientom odkaz, že nie sú vo svojom ochorení sami, že majú našu podporu. Hoci sme si narcisy v škole vyrobili len z papiera, žiaci i dospelí ich hrdo nosili celý deň. S deťmi sme sa na túto tému porozprávali. Bohužiaľ, niektorí sa už cez svojich blízkych, s touto chorobou nepriamo stretli.

18.4. – 22.4.2016: škola v prírode

38 žiakov 1.- 4.ročníka a 3 vyučujúce našej ZŠ vycestovali za dobrodružstvom do školy v prírode na Kysuce. V Zákopčí v hoteli Severka čakali na nás krásne izby, milý personál, chutné jedlo. Pobyt v prírode sme zorganizovali cez agentúru Slniečko, ktorá nám poskytla aj šikovných animátorov Aďa, Domču a Dominiku. Tí sa starali o kultúrne a športové vyžitie našich detí v popoludňajších hodinách. Celý týždeň spoznávali tento kút našej vlasti, chodili na turistiku, učili sa chrániť prírodu, jazdili na koníkoch, naučili sa niekoľko nových tancov, absolvovali nočné hry, predviedli svoj talent a dokonca aj učenie tu inak chutilo. Bol to náročný týždeň, ale za množstvo zážitkov a pekných chvíľ to stálo. Na čas prežitý bez rodičov deti určite nezabudnú.

26.4.2016: divadelné predstavenie

 Veselé a pútavé  vystúpenie dvoch členov divadla z Prešova deti pobavilo a zaujalo. Išlo o svojské stvárnenie známej rozprávky Pyšná princezná. Aj tu si nakoniec kráľovská dcéra uvedomila, že princ Miroslav je pre ňu ten najlepší.

8.5.2016: Deň matiek

41 žiakov našej ZŠ vystúpilo v KD v obci v pásme piesní, básní a vinšov, aby aj takouto formou povedali  mamkám, že ich ľúbia. „Poštárik“ Kristián priniesol od detí telegramy plné teplých slov. Dievčatá svoje voňavé kvetinové básne tiež venovali prítomným mamičkám. Ich srdiečka určite pohladili aj piesne, ktoré naše deti zaspievali už tradične veľmi pekne, s citom. Za všetkých vyjadril poďakovanie Filipko vo svojom príhovore. „ Ďakujem mami za život, starostlivosť i lásku. Ďakujem za to, čo bolo i za to, čo príde“.

16.5.2016: Slávik Slovenska

Školské kolo speváckej súťaže, v ktorej súťažili žiaci 1.- 4. ročníka v dvoch kategóriách.

I. kategória                                                            

1. miesto: Emka Králiková                                         

2. miesto: Jenifer Brániková                                       

3. miesto: Anetka Bírová   a Nataška Mušáková                                    

II. kategória

1. miesto: Natálka Zámečníková

2. miesto: Sofka Homolová

3. miesto: Lianka Líšková a Jakubko Zámečník

Musíme sa pochváliť, že malá prváčka Emka Králiková sa v okresnom kole tejto súťaže umiestnila na krásnom 2. mieste. Sme na ňu pyšní a gratulujeme!

25.5.2016: školský výlet

Tento rok sme navštívili Donovaly a v nich Dobšinského rozprávkový svet -  Habakuky.  V dedinke sa nachádza 15 drevených domčekov s netradičnými menami a architektúrou: Škrupinkový zámok, Hodovňa, Chalúpka baby Jagy, Dračie vajce...Stretli sme veľa rozprávkových hrdinov, ktorí  nás potešili v troch divadelných predstaveniach. Niektorí naši chlapci sa na chvíľu stali hercami a druháka Kubka  dokonca aj oženili s princeznou. Za originálne suveníry sa platilo rozprávkovou menou – zlatými a striebornými habakukmi. Počasie nám prialo, nikto sa nestratil, všetkým sa páčilo.

1.6.2016: oslava MDD

„Deti sú ako farebné kvety. Každé je inakšie, ale všetky sú pekné.“

Svoj sviatok oslávili naše deti v Bojniciach. Najprv sme začali návštevou ZOOškoly, kde nám milá a fundovaná pracovníčka porozprávala niečo z histórie bojnickej ZOO, predstavila nám jej najzaujímavejších štvornohých i dvojnohých obyvateľov. V horúcom dni nám všetkým dobre padla veľká studená pochúťka v kornútiku. Pokračovali sme prehliadkou Bojnického dvora, kde deti najprv obdivovali ľudové a ručne vyrobené suveníry a potom tam minuli svoje vreckové. V kúpeľoch niektorí oddychovali  a niektorí športovali, hrali sa, zabávali. Na školskom dvore nás čakalo ešte maľovanie kriedami na asfalt. Pekný deň nám nepokazila ani malá búrka.

2.6.2016: čitateľský maratón

Sme radi, že sa  naši žiaci znova zapojili do tejto celoslovenskej aktivity. Na nádvorí mestskej knižnice v Bojniciach každý účastník maratónu povedal svoje meno, prečítal jednu stránku textu / primeranú jeho veku/, podpísal sa na listinu účastníkov a dostal malý darček. Menší žiaci čítali o nenásytnej húseničke, tí starší zas o princeznej, ktorá dostala nádchu a nemohla ísť s kráľovskými rodičmi na piknik. Naše deti vedeli odpovedať aj na otázky, ktoré sa týkali prečítaného textu. Preto od riaditeľky knižnice, pani Katky Gábrišovej, dostali pochvalu nielen za pekné a plynulé čítanie, ale aj za čítanie s porozumením.

3.6.2016: Deň polície

V tento deň si prišli na svoje hlavne chlapci. Veď každý z nich aspoň raz zatúžil byť policajtom, vojakom, hasičom či záchranárom. Na prievidzskom letisku si vyskúšali streľbu z rôznych zbraní, obzreli si zvnútra hasičské autá, mohli ich sledovať pri práci, vyskúšali si vojenské oblečenie, masky. Dievčatá zase nadchli vycvičení psíkovia, poslušné a trénované kone i práca zdravotníkov. Vyskúšali si oživovanie, umelé dýchanie a masáž srdca, nie však na človeku, ale na plyšových medveďoch. Nízko nad hlavami nám krúžili lietadlá, ale aj policajné i vojenské vrtuľníky, ktoré predvádzali transport raneného. Našich žiakov veľmi potešilo stretnutie s obľúbeným Michalom Kubovčíkom, ktorý sa ochotne s nami odfotil a deťom rozdal autogramy. Bol to krásny, zaujímavý a vydarený deň plný slnka i zážitkov.

7.6. – 13.6.2016: plavecký výcvik

Žiaci 2. 3. a 4. ročníka v počte 30 absolvovali týždňový výcvik plávania na ZŠ Sama Chalupku v Prievidzi. Plavci sa zdokonalili v rôznych štýloch. Neplavci boli odvážni a usilovní, lebo sa za päť dní naučili plávať. Všetci prešli záverečnými skúškami a pani trénerky ich pochválili. Na pamiatku dostali mokré vysvedčenia.

24.6.2016: didaktické hry

Pani Čertíková, mamička našej druháčky Paulínky, nás pozvala na návštevu do Kocuran. Deti si prezreli obec, pobudli v prírode, zahrali sa rôzne hry, obdivovali a kŕmili ovečky, kozičky, koníky. Najväčšiu radosť mali z opekania špekáčikov. Ďakujeme manželom Čertíkovcom za čas, ktorý nám venovali aj v dopoludňajších hodinách, za pohostenie, pitný režim a rôzne iné pozornosti, ktoré poskytli našim žiakom.

30.6.2016: rozlúčka so štvrtákmi a školským rokom

„Školský rok sa končí zas a nastáva prázdnin čas“. So slzou v oku sa lúčime s našimi milými štvrtákmi, ktorí nám prirástli k srdcu a budeme na nich ešte dlho spomínať. Noémi, Naďka, Natálka, Natali, Miška, Nikolka, Elka, Peťko, Kiko, Jakubko, Kubko, Aďko , Filipko -  prajeme Vám veľa zdravia, úspechov a spokojnosti v novej škole.

Posledné slová na rozlúčku, posledný raz stisnú kľučku...

Všetci žiaci našej ZŠ prospeli a postupujú do vyššieho ročníka. Správali sa podľa pravidiel školského poriadku. Udelil sme 14 pochvál triednou učiteľkou a 5 pochvál riaditeľkou školy v podobe knižných odmien.

  • 1.ročník – Lukáško Žember,
  • 2.ročník – Miško Hrdý, Lenka Púčiková
  • 3.ročník – Riško Suchoň
  • 4.ročník – Naďka Bellová

„Dovidenia  milá škola, príroda nás k sebe volá.  Na prázdniny utekáme, s úsmevom ich privítame.“

 

Monika Škrabanová, riaditeľka


 

Zo života základnej školy

Po vianočných oddychových dňoch sa naši žiaci znovu pustili do usilovnej práce, aby čo najlepšie zvládli polročné previerky, diktáty či testy.  V 1. polroku všetci prospeli, výborne či slabšie, každý podľa svojich schopností a možností.

15.1.2016: práva dieťaťa

„Deti sú kvety Zeme“, povedal raz Maxim Gorkij. O kvety sa stará záhradník, o deti hlavne rodina, škola, ale i celá spoločnosť. Aby deti boli šťastné, musíme ich ľúbiť. Majú právo na: výživu a bývanie, výchovu, právo na vzdelávanie, opateru, porozumenie, ochranu, právo na zdravý duševný a telesný rozvoj. P. uč. Gatialová na túto tému pripravila pre našich žiakov poučnú prezentáciu, po ktorej nasledoval test. Najlepšie v ňom obstála Naďka Bellová, za ňou sa umiestnili Jakubko Mikula a Kiko Kováč. Na hodine výtvarnej výchovy žiaci ľubovoľnou technikou zhmotnili svoje predstavy, týkajúce sa práv detí.

29.1.2016: maškarný ples

Za polročnú prácu, snahu a usilovnosť sme pripravili pre našich žiakov odmenu v podobe karnevalu. Pozvanie prijali nielen princezná Elza s Annou, ale aj ich priateľky zo všetkých možných rozprávok. Zďaleka dorazili aj rytieri, šašovia, piráti, supermani  i navlas rovnaké orientálne tanečnice Natálka a Tamarka. Prišla aj pehavá a veselá Pipi Dlhá Pančucha v podaní Naďky. Všetkých ponúkol malým občerstvením čašník Kubko. Kardiológ  Riško zas dával pozor  na naše srdiečka. Určite by nikto neprotestoval, keby ho zajali  krásne pirátky  Natálka a Lenka.  Peťkovi,  ako havajskej  tanečnici, to veľmi pristalo. Originálnu masku mala Ela. Predstavovala domino. Obľúbená „mašinka" nás všetkých priviezla až k vyhodnoteniu najkrajších masiek.  Všetky boli parádne, a preto boli odmenené peknými cenami.

12.2.2016: Valentín

V našej škole máme dobré deti. Sú kamarátske a majú sa rady. Svedčí o tom aj množstvo srdiečok, ktoré si venovali na Valentína spolu s peknými a hrejivými slovami. Veria v silu priateľstva a vážia si ho. „Priateľské slovo nič nestojí, a predsa je to ten najkrajší zo všetkých darčekov.“

12.2.2016: hudobno-výchovný koncert

Naše deti už majú základné vedomosti o dopravnej výchove. Poznajú niektoré značky, funkciu semaforu, pravidlá pre chodcov, vedia prechádzať cez cestu. Známy hudobník Marián Čekovský zložil pre deti piesne s touto tematikou. Dnes si ich deti vypočuli, niektoré si aj zaspievali. Pritom odpovedali na otázky, súťažili a hrali sa. Znovu sme spojili príjemné s užitočným.

11.3.2016: Šaliansky Maťko

Žiaci 2. - 4.roč. našej ZŠ dostali za úlohu vyhľadať a naučiť sa naspamäť povesť. V triednych kolách vybrali vyučujúce žiakov, ktorí najlepšie zvládli svoju ukážku. Tí postúpili do školského kola a zmerali si svoje sily. Vypočuli sme si príbehy o Jánošíkovi, Svätoplukovi, povesti o hrade Beckov, o vrchu Choč, o Liptovskej Mare... Porota hodnotila hlasový prejav žiaka, zvládnutie textu i jeho výber.

Tu sú výsledky:

1. Riško Suchoň,  Noémi Pažická

2. Lili Líšková,  Lenka Púčiková

3. Sofka Lehocká, Filipko Cagáň.

Víťazom blahoželáme!

V najbližších dňoch nás čaká medzi deťmi veľmi obľúbená Strašiškola. Ale o nej až nabudúce.

 

Mgr. Monika Škrabanová, riaditeľka ZŠ

 


 

Opatovce nad Nitrou

dnes je: 21.10.2019

meniny má: Uršuľa

podrobný kalendár

webygroup

Úvodná stránka