Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

I. polrok

Zo života základnej školy

„Kedy už budú Vianoce? Koľko dní ešte pôjdeme do školy?“

Takéto a podobné otázky dostávame od našich žiakov denne. Nevedia sa dočkať. Nečudo, veď príbeh Vianoc nikdy nestratil  svoju krásu, pokračuje storočia a stále nás všetkých, nielen deti,  priťahuje.

V predchádzajúcom štvrťroku školáci  usilovne pracovali a veľa nového sa už naučili. Žiaci 2. – 4. ročníka sa zapojili do literárnej súťaže „Čítanie s Osmijankom“, múdre hlavičky do vedomostnej súťaže „Všetkovedko“ a všetky deti  na hodinách výtvarnej výchovy a v ŠKD do výtvarných súťaží „Hovorme o jedle“ a „Zvieratá okolo nás“. Máme mnoho nadaných detí s bohatou fantáziou. Držme im palce, aby vyhrali.

Aby sme im každodenné povinnosti  trochu spríjemnili, pripravili sme pre ne niekoľko zaujímavých podujatí. Dňa 5. 10. to bola šarkaniáda, 12. 10. beseda s policajtom, 21. 10. výchovný koncert. O niektorých podujatiach vám povieme viac.

13.10.2016: návšteva dôchodcov  

Naša pani vychovávateľka spolu s deťmi školského klubu už tradične v tomto čase navštevuje našich bývalých zamestnancov, teraz už dôchodcov, pri príležitosti Mesiaca úcty k starším. Nielen kvietok a malý darček, ale hlavne návšteva detí  starkých určite potešia. Milé je, že pri tejto príležitosti aj seniori zvyknú obdarovať školákov  sladkosťami. Takže si  navzájom venujú kúsok malého šťastia.  V mene detí ďakujeme!

23. 10. : Úcta k starším ľuďom

Básne, priania i piesne od našich žiakov  babičky a deduškov určite potešili, ale rozhovor redaktora Riška so slabšie počujúcou babkou Sofiou vyčaroval na ich tvárach úsmev. Známu pieseň Zory Kolínskej „Keď bola v móde polka“ spievali s našimi deťmi  snáď všetci prítomní v sále. Zaspomínali si na staré zlaté časy, keď na zábavách tento tanec často tancovali, tak ako na javisku druháci Emka s Ľuboškom.

24. 10. : čítame spolu

Tento deň bol vyhlásený na všetkých ZŠ ako Deň čítania. Presne o 9 hodine sa všetky deti zhromaždili v jednej triede a čítali sme si slovenské ľudové rozprávky. Chvíľu deti, chvíľu učiteľky a bolo nám veľmi príjemne. Krásne čítanie štvrtáčky Mirky Škandíkovej sa vyrovnalo tomu nášmu. Slabších čitárov určite motivovala, aby viac trénovali a raz sa jej vyrovnali.

28. 11. : exkurzia Myjava

Žiaci našej ZŠ obľubujú výlety. Hlavne výlety autobusom „riadne ďaleko“. Preto sa na Myjavu veľmi tešili. Čo bolo cieľom exkurzie? Zoznámiť deti s vianočnými zvykmi a tradíciami. Navštívili sme Gazdovský dvor a v malom útulnom domčeku si deti vypočuli rozprávanie o tom, ako kedysi ľudia na dedine prežívali Vianoce. No nielen počúvali, ale samy si vyskúšali aj liatie olova, výrobu salóniek, prípravu slávnostného stola, zdobenie medovníčkov i vianočného stromčeka. Naučili sa spievať koledu, ochutnali chlebík s domácim slivkovým lekvárom a zohriali sa bylinkovým čajom.

Ďalej naša cesta viedla na vrchol vysokého kopca Bradlo, na ktorom je postavená mohyla M. R. Štefánikovi. Obrovská stavba z bieleho kameňa týčiaca sa do oblakov pôsobila veľmi majestátne.

Na spiatočnej ceste sme neobišli ani naše krajské mesto a spokojní,  i keď uzimení, sme sa šťastne vrátili bohatší o nové zážitky.

6. 12. : Mikuláš

Naše deti boli zvedavé, či nájdu Mikuláša aj v Bojnickom zámku. Hľadali tiež jeho pomocníkov anjela a čerta. Nakoniec ich našli a Mikuláš deti obdaril sladkosťami a ony sa mu odvďačili peknou zimnou pesničkou.

Čo nás ešte do Vianoc čaká?

15. 12. 2016 sa zúčastníme besedy so známou slovenskou spisovateľkou Petrou Nagyovou Džerengovou v bojnickej knižnici.

V stredu 21. 12. 2016 o 16,00 h Vás všetkých srdečne pozývame na Jasličkovú pobožnosť do kostola v obci, kde naše vystúpia  deti  s programom o zime a o Vianociach. Príďte ich podporiť a prežiť spolu s nimi pekné predvianočné chvíle.

„Prajeme lásku, šťastie, nehu, nech sa vám splní každučký sen.

Prianie posielame na vločke snehu, nech krásny je váš Štedrý deň!“

Mgr. Monika Škrabanová, riaditeľka základnej školy


 

Po prázdninách opäť do školy

Ešte stále teplý a farebný priateľ všetkých školákov, mesiac september, otvoril školské brány  až 5.9.2016. Žiaci, učitelia, rodičia a hostia sa stretli tentokrát kvôli nepriazni počasia na chodbe školy. Riaditeľka ZŠ Mgr. Monika Škrabanová privítala všetkých prítomných, ale hlavne žiakov. Zaželala im veľa úspechov a chuti do práce. Osobitne sa prihovorila malým prváčikom, pre ktorých sa školské povinnosti práve začínajú. V ich očkách bola pýcha, že nastupujú do veľkej školy, možno trošku strachu, ale hlavne zvedavosť a očakávanie niečoho nového. Medzi žiakov ZŠ a predškolákov z MŠ zavítala aj starostka obce Mgr. Danka Melišková a trochu sa s nimi porozprávala o prázdninách. Tí smelší a zhovorčivejší  prezradili, čo v lete robili, kde boli a čo sa im najviac páčilo. Takmer všetci sa už však tešili do školy. Priniesla so sebou sladkosti pre všetky deti. Ďakujeme!

Náš program ďalej pokračoval obľúbenou pasovačkou. Najstarší štvrtáci prijímali medzi seba najmenších prváčikov. Najprv však museli splniť niekoľko úloh. Spievali, recitovali, cvičili, počítali príklady, čítali, poznávali farby. Všetci to výborne zvládli, a tak ich mohol kráľ Richard IV. pasovať za riadnych žiakov našej školy. Na pamiatku dostali pamätné listy, medaily, rozprávkové knižky a koláčiky so sviečkou.

7.9.2016 sa žiaci ZŠ aj deti MŠ zúčastnili výchovného koncertu v kultúrnom dome v obci, ktorý pripravili pre nás učitelia a žiaci ZUŠ v Bojniciach. Našim deťom sa postupne predstavili rôzne hudobné nástroje - slovom, obrazom i zvukom. Potom si vypočuli skladby rôznych žánrov. Pri niektorých si aj zaspievali a zatancovali. Bolo nám veľmi dobre a veselo. Mnohé deti zatúžili naučiť sa hrať na niektorom z nástrojov.

Takmer 12tisíc žiakov Trenčianskeho kraja sa zapojilo do podujatia Deň gramotnosti, ktoré sa konalo 8.9.2016 pri príležitosti Medzinárodného dňa gramotnosti. Nechýbali medzi nimi ani žiaci našej školy. Pani učiteľka Gatialová pripravila úvodnú prezentáciu, kde sme deťom predstavili rôzne druhy gramotnosti. Potom  sa celé skupiny žiakov  premiestňovali z jednej triedy do druhej, aby otestovali svoju čitateľskú, jazykovú, enviromentálnu, zdravotnú, športovú, finančnú, matematickú či počítačovú gramotnosť. Vyskúšali si praktické úlohy v najrôznejších formách a tí pozorní si odniesli aj pár užitočných rád do života.

Prečo to všetko? V Európe je viac ako 70 miliónov ľudí, ktorí zápasia s čítaním a písaním.

A aj preto, lebo: „Akonáhle sa naučíš čítať, navždy budeš slobodný!“

9.9.2016 sme uskutočnili didaktické hry. Navštívili sme Zoo  Bojnice. Páčilo sa nám nielen v motýľom skleníku, ale aj v teráriu či medzi papagájmi. Zvieratká sa nami nedali rušiť. Levíčatá šantili, medvede lenivo driemali, opice mali telovýchovnú chvíľku, slony dlhým chvostom odháňali muchy... Pani vychovávateľka pripravila pre deti viacero prekvapení: skákací hrad, kĺzačku, kolotoč i zmrzlinu mali všetky deti dnes zadarmo!

14.9.2016 sme tohoročný Deň jablka začali hádankou:

Z jari bolo nežným kvetom, na konári zrelo letom. Dnes je pekné, guľaté, vy ho radi chutnáte. Čo je to? / JABĹČKO/

 Deti 1. – 4. ročníka ZŠ riešili na hodinách a v ŠKD jabĺčkové hádanky, spievali veselé pesničky o jabĺčkach, súťažili, strihali, kreslili a tvorili. Dozvedeli sa rôzne jabĺčkové zaujímavosti. Aktívne sa zapájali do rozhovoru o tomto výbornom a veľmi zdravom ovocí. Pritom si pochutnávali na šťavnatých plodoch od pani vychovávateľky.

„Denne jedno jablko udrží doktora ďaleko“.

Naši žiaci si aj v tomto roku - dňa 23.9. pripomenuli Svetový deň mlieka. Okrem toho, že si prostredníctvom rôznych prezentácií a úloh upevnili poznatky o dôležitosti pitia mlieka, pripomenuli si cestu mlieka od kravičky až na náš stôl, kreslili a navrhovali obaly na mliečne výrobky. Nechýbala ani mliečna desiata a v ŠKD súťaž v pití tejto tzv. „bielej krvi.“

„Mliečko, mliečko, to je veda, bez neho sa vyrásť nedá!

  Ponúknem ho všetkým vám, veľa zdravia zaželám.“  


 

Opatovce nad Nitrou

dnes je: 21.10.2019

meniny má: Uršuľa

podrobný kalendár

webygroup

Úvodná stránka